• A-
    A+

8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: вшановуємо жертв, цінуємо мир, протистоїмо новітньому злу

Опубліковано 08 травня 2025 року о 10:05
8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: вшановуємо жертв, цінуємо мир, протистоїмо новітньому злу
Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

8 травня Україна разом із країнами Європи вшановує День памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. Це не день святкування, а день скорботи та глибокого осмислення масштабів людської трагедії.

У межах європейської традиції ми не прославляємо війну — ми вшановуємо памʼять про кожного, хто загинув, захищаючи людяність, свободу та життя.

Другу світову війну розвʼязали два тоталітарні режими — нацистський і комуністичний. Пакт Молотова — Ріббентропа, укладений між СРСР і нацистською Німеччиною, став початком масштабної катастрофи, яка забрала десятки мільйонів життів. Обидва режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності та воєнні злочини. Вигнання нацистів не принесло свободи: на зміну одній окупації прийшла інша — радянська.

Україна була одним із головних театрів воєнних дій. Внесок нашого народу в перемогу над нацизмом — величезний. Приблизно 7 мільйонів українців воювали в Червоній армії, понад 100 тисяч — у лавах УПА. Наші земляки боролися також у складі армій багатьох країн Антигітлерівської коаліції. Українська РСР стала однією з країн-засновниць ООН — як визнання внеску українців у перемогу над злом.

Проте українці були не лише жертвами — вони були народом-переможцем, який ціною неймовірних втрат довів свою відданість свободі. 

Сьогодні ми знову змушені протистояти агресору — російській федерації, що відродила традиції тоталітаризму. Сучасна росія діє методами нацистської Німеччини: масові вбивства, депортації, знищення міст, пропаганда ненависті, використання історії як інструмента війни. Воєнні злочини в Бучі, Ізюмі, Маріуполі та інших містах України є свідченням цього.

Україна нині бореться за ті самі цінності, що й світ у 1940-х: за свободу, демократію, гідність і право на власний шлях. Українські захисники — це сучасні борці проти зла. 

Сьогодні ми вшановуємо тих, хто віддав своє життя, захищаючи гідність, життя та справедливість.

Міністерство освіти і науки України закликає освітян, учнів і студентів долучатися до заходів вшанування пам’яті загиблих, вивчати правдиву історію та протистояти історичній пропаганді. 

Рекомендовані для використання в освітньому процесі матеріали доступні на спеціалізованому сайті Українського інституту національної пам’яті, присвяченому Другій світовій війні: ww2.uinp.gov.ua

Їхнє використання допоможе об’єктивно висвітлити події Другої світової війни, роль українського народу в перемозі над нацизмом та зрозуміти історичні паралелі з сучасними викликами.

Пам’ятаємо! Перемагаємо!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux