• Людям з вадами зору
  • A-
    A+
  • English

Проєкт «Вивчай та розрізняй: посилення стійкості та протидія дезінформації під час війни» (2022-2023)



Проєкт має на меті сформувати у різних цільових аудиторій, що включають освітян, державних службовців, внутрішньо переміщених осіб та інших - навички роботи з інформацією. Отримані в проєкті знання та навички допомагають розпізнавати маніпулятивну інформацію, протидіяти неправдивій інформації та дезінформації, відповідально працювати з інформаційним контентом і приймати обґрунтовані рішення, уникаючи маніпуляцій кремля.


Очікуваний результат проєкту: формування поінформованого і стійкого до інформаційних впливів суспільства та активного населення, яке може об’єднатися як всередині України, так і в усьому світі, щоб протистояти кремлівській пропаганді, що спрямована на спотворення правди та знищення суверенітету України.


Цільові аудиторії проєкту: викладачі інститутів післядипломної педагогічної освіти та закладів вищої освіти, які готують майбутніх вчителів,  студенти ЗВО; особи, які ухвалюють рішення – державні службовці, керівництво громад, лідери думок; представники волонтерських ініціатив та ГО, які працюють з ВПО і українцями, що шукають прихисток за кордоном; ВПО та українці, які  рятуються від війни за кордоном.


Дослідження

IREX формує навчальні тренінгові програми, обирає цільові аудиторії проєкту та систему методичної підтримки учасників через проведення досліджень для розуміння змін та тенденцій у споживанні інформації серед українців, їх стійкості до дезінформації та потреб у навчанні. 


Вища освіта

1214 викладачів закладів освіти (25 ІППО і 21 ЗВО) завдяки комплексному навчанню у попередні періоди проєкту (2019-2021) підвищили свій рівень знань щодо навичок критичного сприйняття інформації (КСІ), протидії маніпуляції, пропаганді та дезінформації.

Нові умови діяльності з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну виявили критично велике значення знань з медіаграмотності, вмінь працювати з інформацією для прийняття рішень. Відтак знання і навички, отримані в проєкті, суттєво допомогають учасникам під час війни. 

У сучасних складних умовах 672 освітян вищої школи продовжують активно брати участь у проєктних заходах,  навчати вмінь КСІ та медіаграмотності інших і передавати отримані знання студентам, колегам і іншим споживачам інформації.

IREX розробила цикл відкритих лекцій для викладачів ІППО і ЗВО, а також для студентів ЗВО від провідних фахівців у галузях медіапсихології, воєнної журналістики, медіаетики та стратегічних комунікацій. Викладачі також отримали конспекти проведених лекцій з рекомендованою літературою для продовження роботи зі студентами в цих напрямах та інші інформаційно-навчальні матеріали.

IREX у співпраці з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» розробили та презентували навчальні матеріали для іноземних вищих навчальних закладів про роль пропаганди у повномасштабній російсько-українській війні.


Навчальна програма «Посилення стійкості до шкідливих інформаційних впливів під час війни», яка впроваджується для державних службовців і волонтерів, що працюють з ВПО та українцями, які шукають прихисток за кордоном.


Державні службовці та лідери громад

Навчальна програма «Посилення стійкості до шкідливих інформаційних впливів під час війни» у роботі з державними службовцями і лідерами громад сфокусована, перш за все, на них як людях, що ухвалюють рішення. Тож тренінгові програми, інформаційно-методичні матеріали для посилення вмінь КСІ та стійкості до дезінформації та пропаганди держслужбовців та лідерів громад спрямовані на правила роботи з інформацією, стратегічних комунікаціях, розпізнаванні шкідливих інформаційних впливів. Для держслужбовців – учасників проєкту нового набору – проводиться базове навчання медіаграмотності та розвитку навичок КСІ, а для учасників попередніх періодів – серія вебінарів  з фокусом на особливості сприйняття інформації та комунікації державних інституцій під час війни.

Загалом проєктною діяльністю охоплено понад 640 держслужбовців та лідерів громад.


Представники волонтерських ініціатив і громадських організацій

Навчальна програма «Посилення стійкості до шкідливих інформаційних впливів під час війни», зокрема, спрямована на розширення та адаптацію підтримки для підвищення навичок критичного сприйняття інформації серед українців, які рятуються від війни за кордоном, та ВПО. Через складність мотивації ВПО/українців, що шукають прихисток за кордоном, до тренінгового навчання безпосередньо, IREX виробила стратегію інформаційної підтримки переміщених осіб через представників волонтерських ініціатив і ГО, які працюють з допомоги ВПО/ українцям, які рятуються від війни за кордоном, та взаємодіють з ними. IREX провела спеціальне дослідження серед волонтерів та громадських активістів щодо актуальних для переміщених осіб тем з медіаграмотності, потреб волонтерів у такій роботі, і на основі результатів дослідження сформувала програму навчання волонтерів і алгоритм їх роботи з медіаграмотності з ВПО/ українцями, які рятуються від війни за кордоном.

У результаті відбору сформувалася група з 57 активних волонтерів і представників ГО, які взяли участь в програмі, пройшли навчання за методологією проєкту та передають отримані знання своїм аудиторіям (наразі близько 400 учасників тренінгів).


Робота з широкими аудиторіями

IREX приділяє особливу увагу розвитку навичок КСІ та стійкості до інформаційних впливів серед широких аудиторій, використовуючи методологію проєкту і розроблені в ньому матеріали для популяризації медіаграмотності.

  • Експертами IREX розроблені 2 інтерактивні онлайн курси «Медіаграмотний спротив» з соціальної толерантності та ненасильницького спілкування – тем медіаграмотності, інтегрованих у вивчення української мови дорослими. Компетентності, сформовані в курсах «Медіаграмотний спротив», сприятимуть підвищенню рівня соціальної толерантності та згуртованості українців під час війни, а також формуванню сталого запиту на спілкування українською мовою.
  • Для популяризації медіаграмотності та формування стійкості до пропагандистських впливів IREX запустила виробництво відео і подкастів. Анімовані відеоролики для української та іноземної аудиторії мають підкреслити важливість критичного мислення та протидії дезінформації й російській пропаганді, необхідність навичок інформаційної гігієни в житті кожної людини. Подкасти серії «Життя в серванті» спрямовані на роз’яснення ролі радянської пропаганди у масовій культурі, повсякденному житті та святковому календарі українців.
  • IREX приділяє велику увагу підвищенню рівня обізнаності українців про важливість медіаграмотності та навичок КСІ у співпраці з державними інституціями. У межах Всесвітнього тижня медіаграмотності, який щороку відзначають в останній тиждень листопада, IREX спільно з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» МКІП провела перший Всеукраїнський тест з медіаграмотності. Метою тесту стало оцінювання навичок та знань громадян України у розпізнаванні дезінформації та маніпуляцій, а також підвищення обізнаності про медіаграмотність та її роль в житті кожної людини.

IREX здійснює системну співпрацю з державними інституціями – Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки та Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики задля формування стійкості до дезінформації та сталого запиту українського суспільства на навички критичного сприйняття інформації. Взаємодія з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в основному здійснюється в напрямі роботи з державними службовцями, керівниками органів місцевого самоврядування, лідерами громад. Також IREX надає підтримку Національному проєкту з медіаграмотності «Фільтр» МКІП задля популяризації медіаграмотності та формування стійкості до дезінформації в українському суспільстві.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux