A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

«Обслуговування важкої техніки» (Олександр Циганков)

Переможець київського відбору WSU за компетенцією «Обслуговування важкої техніки» Олександр Циганков – ще студент, але вже встиг змінити 3 машини! Усе завдяки навичкам, які дозволяють заробляти власні кошти на етапі навчання.

Хлопець розповів, що завдяки WSU більше дізнався про обслуговування габаритних машин і готовий розвиватися за цим напрямом.

Більше про професійні плани Саші читай в інтерв'ю.


Розкажи де і на кого вчишся?

Я навчаюся на 4 курсі в Міжрегіональному вищому професійному училищі автомобільного транспорту та будівельної механізації в Києві.

Вступав після 9 класу. За період навчання отримав диплом слюсаря. Зараз опановую професію машиніста підіймально-транспортних машин.


Чому вирішив вступати в училище, а не йти в 10 клас?

Передусім батько рекомендував здобути прикладний фах. Поміркувавши зрозумів, що це гарний варіант.

Я родом з невеликого села у Фастівському районі Київської області. З дитинства ходив у місцеву школу. Пам'ятаю, вчителі занижували оцінки, це засмучувало. Бачив, що сенсу від такого навчання мало, лише витрачаю час.

Навчання в училищі вплинуло на мою успішність. Тут викладачі, навіть загальноосвітніх предметів, мають зовсім інший підхід: стараються пояснити матеріал, а якщо не зрозуміло – повторять ще раз і допоможуть.

До речі, як результат такої поведінки вчителів, змінилося й моє ставлення до навчання. Я почав нормально сприймати усі предмети, не ділити на хороші/погані.


А як мама поставилася до рішення вступити в училище?

Нормально. Вона врешті також бачила, що я мають хист до роботи з технікою, люблю копатися в машинах. Тоді навіщо гаяти час? Відпустила вчитися в Київ.


Чому обрав професію, пов'язану з машинами?

Я з дитинства маю інтерес до автомобільної справи, спершу хотів бути тільки автослюсарем. Але батько запропонував розглянути інші варіанти, наприклад, професію кранівника. Цих фахівців зараз небагато, а вони скрізь потрібні: на будівництві, промислових підприємствах. Їхня робота гарно оплачується.


Як обрав заклад?

Дізнався від знайомих, які тут вчилися. Також батькові рекомендували заклад його знайомі. Класичне черезтинне радіо 😄

Пам'ятаю, навіть на День відкритих дверей не ходив. Одразу приніс документи на вступ.


Коли завершуєш навчання?

У червні наступного року випуск.


Плануєш далі вчитися?

Так, думав вступити в своєму училищі на фахового молодшого бакалавра. Зараз я слюсар, а так мав би диплом механіка. Це вищий професійний рівень.

Для вступу треба складати ЗНО, подавати документи через електронний кабінет. Але я не бачу в цьому особливих перепон. Маю ще пів року, щоб прийняти остаточне рішення.


Задоволений вибором?

Усі мої очікування справдилися. Завдяки навичкам зміг одразу «стати на свій хліб», хоча мої однолітки про власні кошти ще й не мріють.

Зараз я підробляю різноробочим. Для роботи автослюсарем треба диплом, легальне працевлаштування.

Водночас, оскільки я ще вчуся, отримую стипендію. Можу закривати свої потреби самостійно і не залежати від батьків.


Розкажи про практику. Де проходив?

З першого курсу проходжу практику на одному підприємстві – в підрозділі служби автодоріг Святошинського району Києва.

Добре знаю колектив підприємства. Після завершення училища мене кличуть туди на постійну роботу водієм або автослюсарем. Розглядаю й такий варіант, оскільки там нормальний графік та й зарплата для старту гідна.


Не думав про власну справу?

Звісно, думав. Але треба стартовий капітал, щоб орендувати приміщення для роботи. І потрібне професійне обладнання. Мова не про гайкові ключі чи витратний матеріал, а про серйозні механізми. Наприклад, щоб провести балансування коліс в автомобілі використовують спеціальний станок. Він коштує близько 70 тис. гривень. Для того, щоб надавати послуги, треба зібрати станцію на кількасот тисяч.

Що ж стосується досвіду, тут я більш упевнений, особливо, коли йдеться про авторемонт.


Які машини вже ремонтував?

Здебільшого нашого виробництва. Ланос та інші моделі ЗАЗ. Дивився мікроавтобуси, навіть деякі моделі BMW лагодив.

Головні принципи я знаю, за оновленнями ринку намагаюся стежити. Мені дуже подобається цим займатися, у мене немає страху перед роботою, навіть якщо не маю практичного досвіду.


А як щодо власної машини?

Я маю власну машину, це вже третє моє авто.

Заощаджував стипендію, підпрацьовував і здійснив мрію. Перша машина – старенька модель Mitsubishi, потім був «Москвич», а зараз «Жигулі».

Купував уживану машину, приводив її в належний стан, наскільки це можливо, потім перепродавав. Теперішнє авто продавати не планую. У майбутньому мрію про власне BMW. Дуже подобаються машини цієї марки.


Як дізнався про WorldSkills Ukraine?

Викладачі запропонували мені і ще одному одногрупнику позмагатися. Я погодився, оскільки люблю конкурси.

Підготовка проходила в закладі, більше вивчав роботу габаритної техніки.


З яких етапів складався конкурс?

Спочатку ми складали тести щодо теорії. Потім треба було полагодити електросистему техніки, а саме зібрати магістраль, щоб датчики запрацювали. Я добре розуміюся на електромеханізмах, тому завдання виконав.

Останнє завдання – здійснити дефектування масляного насоса. Паралельно перевірялися й інші вміння, але це найбільше запам'яталося.

Я не очікував, що посяду перше місце. Для мене це стало несподіванкою.


Що тобі дав конкурс?

Передусім замислився про роботу інженером-механіком з обслуговування габаритної техніки. Це дуже перспективно і цікаво.

Ще під час підготовки з викладачами розбирав завдання попередніх років, дізнався про роботу приборів, про які не знав і, відповідно, не користувався ними.

Помилки, які допустив під час тестування, запам'ятав.

Цей досвід залишив тільки позитивні враження.


Можливо, маєш якісь зауваження?

Не називатиму це зауваженням, але все-таки. Мені подарували фірмову куртку «Volvo», блокнот, календар й інші сувенірні штуки. Як на мене, за перше місце хотілося б отримати щось більш дотичне до професії, наприклад, набір якихось інструментів.

Скажу для розуміння, що приз не був головним мотиватором участі, і взагалі я не робив на це ставку. Просто, серед учасників були здебільшого старшокурсники, вони б оцінили такий подарунок. Це було б приємніше.


Про що мрієш?

Хочу завершити навчання і отримати класну роботу, добре заробляти. Ще мрію побудувати власний будинок, одружитися і створити міцну сім'ю.