A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Як учні та батьки оцінюють харчування та їдальні у школах – оприлюднено результати опитування

Опубліковано 14 вересня 2020 року о 16:48


Шкільними їдальнями користуються понад 50% школярів, а основними причинами, через які учні відмовляються від харчування у школі, є несмачна та холодна їжа або поганий вигляд та запах страв. Відповідні результати опитування “Задоволеність батьків та учнів шкільним харчуванням” оприлюднено на сайті МОН сьогодні, 14 вересня 2020 року. 

В межах дослідження учні та їхні батьки могли оцінити шкільний буфет, якість перших і других страв, напоїв, смакові якості шкільного харчування загалом, а також чистоту шкільних їдалень та охайність їхніх працівників. 

Так, 51,28% батьків стверджують, що їхні діти користуються шкільним буфетом, 33,1% – не користуються ним, а 15,6% повідомили про відсутність буфету в школі. Водночас лише 11,5% батьків зазначили, що дітям подобаються страви та продукти зі шкільного буфету. Сукупність тих, кому страви шкільного буфету “скоріше не подобаються” та “не подобаються”, становить 26,3%.

Згідно з відповідями батьків, у шкільних буфетах трапляються продукти і страви, що на сьогодні заборонені до продажу у школах. 24,9% батьків підтвердили продаж солодких газованих напоїв, 21,3% – кондитерських виробів з кремами, 3,1% – нарізних салатів зі сметаною, майонезом чи оцтом. Також трапляються випадки продажу молока-самоквасу, морозива, грибів. 

Це підтвердили і відповіді учнів: 31,7% анкет інформують про наявність у продажу кондитерських виробів з кремами, 0,6% – морозива, 24,1% – солодких газованих напоїв. Водночас більшість опитаних учнів – 73,9% – не купують таких продуктів.

Майже чверть батьків вкрай незадоволені чистотою їдальні і лише 9% вважають її відмінною. На “відмінно” чистоту в їдальні оцінили 9% учнів, “добре” – 35%, “задовільно” – 31%, “вкрай незадовільно” – 25%.

Відповіді батьків засвідчили, що більшість дітей – 63,1% – користуються гарячим харчуванням у школі. Втім, майже половина респондентів зазначила, що страви шкільної їдальні не подобаються дітям, натомість подобаються вони лише 7,2% дітей. Відповіді учнів показали, що шкільне харчування подобається лише 10% із них, не подобається  – більш ніж 31%.

Згідно з відповідями батьків, основними причинами, через які учні відмовляються від харчування у школі, є:

 • несмачна та холодна їжа,
 • поганий вигляд та запах страв,
 • погане самопочуття після прийому їжі,
 • неадаптованість до особливих дієтичних потреб,
 • брудні посуд і прибори,
 • недовіра до якості шкільних страв,
 • одноманітне меню, напівфабрикати, відсутність перших страв,
 • поганий запах в їдальні, “антисанітарія”, комахи,
 • відсутність їдальні,
 • черги, їжі не вистачає для всіх учнів (старших класів).

З-поміж проблем також – забезпечення гарячим харчуванням лише учнів початкової школи, висока вартість харчування, недостатня кількість фруктів та кисломолочних продуктів.

Учні переважно жаліються на несмачну та холодну їжу, відсутність вибору, велику кількість цукру в напоях та олії у стравах. Жаліються, зокрема, й на чистоту у шкільних їдальнях.

Результати опитування окреслили наявні проблеми та у подальшому допоможуть покращувати шкільне харчування, а також відслідковувати ефективність змін, над якими МОН працює спільно з іншими міністерствами у міжвідомчій робочій групі, утвореній при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Зокрема, за короткий час вдалося:   

 • за підтримки Першої леді Олени Зеленської розпочати реформування шкільного харчування в межах Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі;
 • розробити план заходів з реформування шкільного харчування;
 • напрацювати проєкт постанови Уряду щодо затвердження норм та порядку організації харчування учнів;
 • сприяти оновленню харчоблоків у їдальнях на кошти резерву освітньої субвенції 2019 року розміром у 400 млн грн;
 • розпочати інформаційну кампанію щодо популяризації культури  здорового шкільного харчування.

Опитування “Задоволеність батьків та учнів шкільним харчуванням” проводилось 5-15 березня 2020 року, в ньому взяли участь 923 учнів та 3 519 батьків зі всіх областей України та міста Києва, окрім тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей і АР Крим.

Нагадаємо, МОН надіслало лист обласним та Київській міській державним адміністраціям щодо недопущення погіршення умов харчування у закладах освіти.