A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Вивчати озонову діру, магнітне поле та пінгвінів – на станцію Академік Вернадський їде 23-я Українська антарктична експедиція

Опубліковано 21 березня 2018 року о 17:48

Цього року МОН вперше за тривалий період часу виділив близько 15 млн гривень для проведення капітального ремонту на єдиній українській антарктичній станції Академік Вернадський. Ці кошти підуть на те, щоб створити комфортніші умови для життя на станції, а також покращити можливості для проведення досліджень.

Про це йшлося під час традиційних проводів 23-ї Української антарктичної експедиції, що пройшли за участі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич сьогодні, 21 березня 2018 року, в МОН.

«У нас є багато різних викликів, зокрема, які пов’язані з фінансуванням наших наукових досліджень в Антарктиді. Зараз вся українська антарктична програма коштує 72 мільйони гривень. Вперше за багато років сюди закладені кошти для проведення капітального ремонту на станції. Крім того, завдяки проведенню відкритих тендерних процедур Національному антарктичному науковому центру цього року вдалося заощадити близько 10 млн гривень, які ми хочемо інвестувати в розвиток та покращення досліджень», – зазначила Лілія Гриневич.

Завтра, 22 березня 2018 року, в Антарктиду вирушить 2 українські експедиції. Перша – яка перебуватиме на станції цілий рік. До неї увійшло 12 чоловіків – 7 науковців та 5 технічних працівників. В.о. начальника Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий анонсував, що річну експедицію в такому вигляді ми бачимо востаннє.

«Це остання зимівка, яка складається виключно з чоловіків. Ми повертаємо практику гендерної рівності, щоб на рівні з чоловіками на станції проводили дослідження і жінки, давали блискучі наукові результати. Гадаю, що склад наступної річної експедиції вже буде зовсім іншим», – сказав він.

Учасники річної експедиції здійснюватимуть метеорологічні, біологічні та геофізичні дослідження. Наприклад, продовжать безперервні спостереження за зміною клімату, станом озонової діри, вивчатимуть зміну рівня моря, аномальне магнітне поле, популяції пінгвінів тощо. Варто відзначити, що цього року біологічні дослідження розширять 5 новими видами.

Друга експедиція – сезонна, до якої увійшли 12 науковців. Вони працюватимуть під час перезмінки 22-ї та 23-ї УАЕ – впродовж майже трьох тижнів. Вчені, зокрема, відбиратимуть зразки для досліджень, заявки на які подали 20 науково-дослідних закладів України.

«Відновлення повноцінних сезонних експедицій під час антарктичного літа – це одна з наших головних цілей. Бо останнім часом щороку їхня тривалість постійно зменшувалася, і торік «сезонка» взагалі продовжувалася два з половиною дні. Цього року ми розширили її тривалість до 18 днів. А вже в грудні 2018-го плануємо робити повноцінну тримісячну сезонну експедицію», – розповів Євген Дикий.

Він також додав, що стратегічними цілями для НАНЦ є поширення діяльності крім Антарктики також на Арктику та відродження українського наукового флоту. А з найближчих завдань – забезпечення нормального Інтернет-зв’язку на станції, який дозволятиме робити навіть онлайн-трансляції, розширення міжнародної співпраці, відновлення морських досліджень в Південному океані, розробка нової державної програми досліджень в Антарктиці на 2021-2030 роки.

Нагадуємо, що наприкінці лютого 12 учасників 23-ї УАЕ пройшли обов’язкове навчання, де отримали необхідні на крижаному континенті звання та вміння, а також вчилися взаємодіяти в наближених до антарктичних умовах.


Повний розмір


Повний розмір