A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Відродження українського наукового флоту: виділено кошти на криголам для антарктичних експедицій та досліджень Світового океану

Опубліковано 07 липня 2021 року о 14:30


Уряд виділив кошти на придбання науково-дослідного судна – криголама для українських антарктичних експедицій. Відповідне розпорядження про перерозподіл деяких видатків держбюджету, передбачених МОН на 2021 рік, було схвалено сьогодні, 7 липня 2021 року, під час засідання Кабінету Міністрів. 

«Це рішення є надзвичайно важливим, адже розвиток полярних та океанографічних досліджень – один із пріоритетів людства у 21 столітті. Україна входить до 30 країн світу, що мають цілорічні станції в Антарктиді. І це не лише величезний престиж для нашої держави, а й широкі можливості для українських вчених працювати на світовому рівні та долучатися до розв’язання глобальних проблем. Вивчення та освоєння ресурсів Світового океану є одним із головних трендів розвитку науки та технологій у сучасному глобалізованому світі, і свого часу Україна мала чималі здобутки та напрацювання в царині морських досліджень. На жаль, останні два десятиліття наші можливості були обмежені відсутністю в України науково-дослідних суден, придатних для роботи в океані, зокрема льодового класу», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Океанографічний криголам дозволить українським вченим після тривалої перерви повернутись до досліджень Світового океану, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а у перспективі – працювати не тільки в Антарктиді, а й в Арктиці, та, за потреби, в інших регіонах Океану. 

Наявність власного судна також допоможе розв’язати логістичні проблеми на станції «Академік Вернадський», дістатися якої можна лише морським шляхом і тільки в короткий період антарктичного літа, коли океан навколо не скутий кригою. Для доставляння річних і сезонних експедицій, вантажів Україна поки що змушена щороку фрахтувати іноземні судна.  

«Торік, коли пандемія COVID-19 тільки почалася, учасники 25-ї Української антарктичної експедиції надзвичайно складно діставалися станції. Перезмінка була під загрозою зриву, а дорога тривала понад місяць. Тому коли 6 лютого цього року полярники 25-ї УАЕ вперше в історії прямо зі станції спілкувалися з Президентом України, то на його запитання, що потрібно найбільше, учасники експедиції не роздумуючи відповіли: власний криголам. Володимир Зеленський наголосив, що держава зробить для цього все необхідне, поставив завдання Офісу Президента та Уряду разом напрацювати рішення. Сьогодні це рішення є. Воно дає зелене світло для купівлі судна. Ми дуже вдячні Президентові та Урядові й сподіваємося на подальшу підтримку народних депутатів – членів бюджетного комітету ВРУ», – підкреслив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Рішення Уряду має затвердити Комітет Верховної Ради України з питань бюджету, після чого наступним кроком є придбання судна. 

Cподіваємося, що українські полярники вже цьогоріч вирушать на крижаний континент на власному судні під прапором України, а одночасно із дослідженнями на «Вернадському» почнуться роботи наших вчених у відкритому океані.