A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Україна прагне бути в європейському тренді щодо розбудови якості вищої освіти, НАЗЯВО вже робить важливі кроки для цього – міжнародна конференція

Опубліковано 11 червня 2019 року о 19:14

Питання забезпечення якості вищої освіти зараз є світовим та, зокрема, європейським трендом. Для України також є дуже важливим розбудовувати свою систему забезпечення якості вищої освіти, й одним з ключових кроків у цьому напрямі є абсолютно новий підхід до акредитації освітніх програм вишів. Про це йшлося в межах однієї з дискусій міжнародної конференції «Розбудова системи забезпечення якості вищої освіти в Україні», що пройшла сьогодні, 11 червня 2019 року, в Києві.

«Торік на Конференції міністрів освіти країн-членів підписантів Болонського процесу ключовим словом було довіра. До отриманих ступенів, наукових результатів, публікацій, якості підготовки випускника, викладацької діяльності тощо. Але це довіра, що базується на якості. В європейському просторі вищої освіти питання якості зараз на першому місці. Й для нас воно є не менш важливим», – зазначив заступник Міністра освіти і науки Юрій Рашкевич.

В Україні ключова роль з побудови системи забезпечення якості вищої освіти належить Нацагентству з забезпечення якості вищої освіти, роботу якого вдалося перезапустити на початку цього року. Агентство вже зробило кілька знакових кроків, зокрема запропонувало абсолютно новий підхід до акредитації освітніх програм вишів. Відповідне Положення вже пройшло громадське обговорення і наразі перебуває на етапі затвердження.

«Акредитація освітніх програм – це не тільки перевірка відповідності Ліцензійним умовам та стандартам вищої освіти. Іншими словами це не перевірка довідок чи документів, контроль залишкових знань студентів. Оскільки акредитація безпосередньо пов’язана із контролем якості навчання та викладання, Нацагентство під час її проведення має з’ясувати здатність ЗВО забезпечувати якісний освітній процес. Тому робота акредитаційної комісії буде спрямована на оцінку якісних показників. Члени зустрічатимуться з управлінцями, викладачами та студентами певної програми, щоб зрозуміти, наскільки усвідомлено вони включені в організацію освітнього процесу, наскільки він відповідає критеріям, представленим у Положенні. Кількісна частина буде в звіті самооцінювання, що частково буде пов'язаний з Ліцензійними умовами», – розказав голова НАЗЯВО Сергій Квіт.

Він також наголосив, що процес акредитації відбуватиметься без жодних паперів, лише онлайн. Усі необхідні НПА, рекомендації та інструкції будуть розміщені в вільному доступі на сайті НАЗЯВО.

«Хочу звернути увагу на ті питання, що стосуються системи внутрішнього забезпечення якості освіти. Зовсім не страшно, якщо ЗВО ще не має якихось внутрішніх документів чи не запустив певні процедури, передбачені Положенням про акредитацію. Критерії акредитації є досить широкими. В їхніх межах ЗВО можуть надавати будь-які аргументи на свою користь, зокрема, документального характеру згідно з принципом університетської автономії. Головне, щоб ЗВО реагували на зауваження та вели діалог з експертами Нацагентства. Ми бачимо своє завдання в тому, щоб допомагати вишам в їхньому якісному зростанні», – додав Сергій Квіт.

До дискусії також долучилися Збігнєв Марчіняк, голова Національної ради науки та вищої освіти Республіки Польща, держсекретар Міністерства науки і вищої освіти в 2009-2012 роках, та Чарльз Кларк, експерт Британської Ради, Міністр освіти Великої Британії в 2002-2004 роках.

Нагадуємо, що МОН запустило серію відеороз’яснень для вступників у заклади вищої освіти.