На жаль, війна стала для нас реальністю, в якій ми сьогодні живемо. Характер небезпек щоразу змінюється, тому надзвичайно важливо говорити з дітьми про нові правила поведінки офлайн. Оскільки діти спілкуються і в онлайн-вимірі, ці правила можуть стати в пригоді і для їхніх друзів.
Команда #stop_sexтинг зібрала поради від ВзаємоДії, МОН, UNICEF, додала методики із власного досвіду роботи у сфері безпеки дітей і розробила рекомендацій для батьків, опікунів, педагогів і дорослих, поруч з якими є діти.
Як дорослим говорити з дітьми про офлайн-поведінку під час війни?
1. Запитайте, що діти знають про ситуацію в країні і як вони зараз почуваються.
Тема війни не має бути темою табу під час навчальних занять. Ми перебуваємо в єдиній реальності, де домінує страх, смерть, відчай і тривога. Діти повинні розуміти, що навколо люди теж відчувають тривожність.
2. Коли говорите про війну і вживаєте слова «поганий» або «добрий», обов’язково пояснюйте дитині, чому поганий, а чому добрий.
Спонукайте фантазувати про події в країні через мультфільми та відео, які дитина дивиться.
3. Говоріть із дітьми про необхідність взаємодопомоги, про те, що багато людей в Україні та світі підтримують нашу державу та щодня об'єднують зусилля, аби якнайшвидше завершити війну.
4. Нагадайте дітям, коли їм страшно чи тривожно, вони завжди можуть звернутися по допомогу до дорослих (батьків, учителів).
5. Зауважте, що важливо дослухатися до порад дорослих щодо поведінки офлайн, адже навколо криється багато небезпек, які можуть загрожувати життю та здоров‘ю.
6 Запитайте дітей, чи мають вони план дій на випадок повітряної тривоги та чи є в них особливі приготування (тривожний рюкзак, теплий одяг тощо).
Що важливо обговорити з дітьми щодо офлайн-поведінки під час війни?
Правила поведінки під час повітряної тривоги
Рекомендуємо обговорити зі старшими дітьми потребу завантажити на телефон застосунок “Повітряна тривога”, адже не завжди можна почути сигнал з вулиці.
У будівлі:
У квартирі:
У потязі:
На вулиці:
Якщо немає змоги знайти найближче укриття, то важливо:
Якщо почули вибухи, то залишайтесь у безпечному місці.
Правила поведінки під час артобстрілів:
Правила поведінки дитини у громадському місці:
Пам’ятайте, що невимушена бесіда з дитиною може врятувати їй життя. Частіше говоріть із дітьми – їм також страшно, як і нам. Важливо навчити їх правильно діяти в небезпечних ситуаціях.
Довідка:
#stop_sexтинг – найбільший в Україні освітній проєкт захисту дітей в інтернеті, який здобув премію Глобального договору ООН та навчив безпеці в інтернеті понад півмільйона дітей та батьків.
Нагадаємо, команда МОН створиламетодичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти.