A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Основним критерієм якості освіти для батьків і учнів є оволодіння ключовими компетентностями – результати дослідження

Опубліковано 02 березня 2021 року о 19:47


Ключовим критерієм якості освіти для директорів шкіл, вчителів, батьків, учнів та освітніх експертів є оволодіння ключовими компетентностями. Про це свідчать результати дослідження “Думки вчителів, керівників шкіл, освітніх експертів, учнів та їхніх батьків щодо якості освіти”, проведеного на замовлення Державної служби якості освіти України. Результати дослідження були представлені сьогодні, 2 березня 2021 року, під час засідання колегії Міністерства освіти і науки України.

З-поміж найважливіших критеріїв, які, на думку експертів, керівників шкіл, вчителів, учнів та їхніх батьків, свідчать про те, що школа надає якісну освіту, є:

 • оволодіння ключовими компетентностями (91% експертів, 81% директорів шкіл та 70% учнів вважають важливим),
 • оволодіння наскрізними уміннями (82% експертів та 69,5% директорів),
 • всебічний розвиток учнів (67% експертів та 78% директорів шкіл).

Батьки у своїх відповідях насамперед називають: 

 • цікавість навчання (71%);
 • всебічний розвиток (54%);
 • компетентності (50%).

Водночас основними критеріями для учнів опитування виявило:

 • компетентності (70%); 
 • цікавість навчання (66%);
 • високі результати ЗНО (49%);
 • всебічний розвиток (47%).

Усі категорії опитаних зазначили серед основних критеріїв якості освіти оволодіння ключовими компетентностями.

Головним пріоритетом у рейтингу для вчителів і учнів є забезпечення школою всебічного розвитку учнів. Не менш важливим для дітей і батьків, разом з компетентностями, є цікавість навчання (66% і 71% відповідно).

Серед чинників, які найбільше впливають на якість освіти, першими в рейтингу для експертів, директорів, учителів і батьків є: 

 • співпраця між учасниками освітнього процесу; 
 • безпечне для дітей середовище (відсутність булінгу/цькування або дискримінації за ознакою статі, релігії, доходів родини, місця проживання тощо); 
 • кваліфікація педагогічних працівників та комфортне психологічне середовище.

Директори шкіл і вчителі найчастіше обирали як пріоритет №1 співпрацю між учасниками освітнього процесу та комфортне психологічне середовище, а батьки – комфортне психологічне середовище та кваліфікаційний рівень педагогів.

Найбільше учнів – 78% – до критеріїв того, що робить школу хорошою/якісною, зараховують доброзичливі стосунки між учнями та вчителями, взаємоповагу, відсутність булінгу/цькування, а кожен третій учень узагалі вважає цей критерій найважливішим. Іншими найбільш важливими для учнів критеріями є цікаві уроки (54%) і професійні вчителі (47%).

Суттєві відмінності між учнями, які навчаються у сільських і міських школах, спостерігаються у питанні цікавих уроків – цей чинник виявився більш важливим для дітей, які навчаються у міських школах (57% проти 48% у селі).

Більш вагомим виявився чинник професійності вчителів для дітей з міських шкіл (52% проти 41% у селі). Водночас для учнів сільських шкіл більш вагомим є чинник відчуття учнями безпеки у школі (його обрали 42% учнів сільських шкіл і 33% міських).

Експерти, директори, вчителі та батьки до відповідальних за якість освіти учнів зараховують учителів, самих учнів і батьків. Водночас з-поміж учнів домінує думка, що основну відповідальність несуть самі учні та вчителі, причому 58% учнів вважають самих себе найбільш відповідальними.

Довідково.

Дослідження “Думки вчителів, керівників шкіл, освітніх експертів, учнів та їхніх батьків щодо якості освіти” проведене у жовтні-листопаді 2020 року дослідницькою агенцією “Vox Populi Agency” на замовлення Державної служби якості освіти України.

Для проведення дослідження розроблено репрезентативну вибірку цільових шкіл. Вибіркою охоплено 13 областей, 60 шкіл, які відтворюють структури регіональну і за типом населеного пункту, що забезпечує репрезентативність отриманих результатів.

Опитування здійснювалося методом онлайн-інтерв’ю. Всього було опитано 59 директорів, 1560 учителів, 1631 представника групи батьків, 899 учнів і 752 експерти.

Нагадаємо, відбувся перший етап сертифікації педагогічних працівників 2021 –  незалежне тестування фахових знань та умінь учителів початкової школи. Участь у ньому взяли 1622 вчителі.