A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Наукові дослідження без зайвих обмежень: МОН хоче спростити використання прекурсорів вченими. Відповідний Порядок вже на громадському обговоренні

Опубліковано 22 травня 2018 року о 14:31

Директорат науки МОН разом з молодими вченими розробили Проект Постанови КМУ «Про затвердження Порядку використання прекурсорів у наукових та навчальних цілях». Він дозволить спростити процес використання прекурсорів у процесі навчання чи проведення досліджень у закладах освіти та наукових установах.

Сьогодні, 22 травня 2018 року, проект був опублікований для громадського обговорення – пропозиції приймають на пошту krukevych@mon.gov.ua до 11 червня.

«До нас неодноразово зверталися керівники закладів освіти, наукових установ, самі вчені та студенти, наголошуючи, що нинішня система контролю за використанням прекурсорів значно обмежує можливості для навчання та проведення досліджень. Так, зараз усі функції щодо обліку, зберігання та видачі покладені виключно на керівника закладу освіти чи наукової установи. Тож, приміром, викладачу для того щоб провести класичне демонстраційне дослідження чи лабораторну роботу, треба в день їх проведення звертатися до керівника закладу та оформлювати низку документів за його підписом. Після цього викладачеві ще треба отримати прекурсори на спеціальному складі, оскільки нині їх не можна зберігати в лабораторіях. Така система є невиправдано складною», – зазначив генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він підкреслив, що в підсумку це призвело до зниження до мінімуму проведення дослідів з використанням прекурсорів під час викладання чи проведення наукових досліджень з хімії, біології, природничих дисциплін. Крім того, наявні обмеження не дають можливості нашим науковцям долучатися до міжнародних проектів або призводять до свідомого невиконання занадто обтяжливих вимог.

Також очільник директорату додав, що це питання як нагальне неодноразово підіймалося в межах робочої групи з підготовки пропозицій щодо підтримки молодих учених.

Тому в документ закладено такі основні положення:

  • Спрощується система отримання, обліку, реєстрації, зберігання та видачі прекурсорів: ці функції замість керівника закладу покладаються на визначену матеріально відповідальну особу та комісію з контролю за обігом прекурсорів.
  • Для забезпечення контролю за обігом прекурсорів у закладі освіти, науковій установі створюється спеціальна комісія у складі трьох осіб на чолі з заступником керівника закладу, наукової установи або керівника підрозділу.
  • Надається можливість зберігати прекурсори в лабораторіях та спеціалізованих приміщеннях закладів освіти, наукових установ в обсягах семестрової/піврічної потреби в них. Це має бути окреме приміщення, обладнане відповідно до вимог МВС.
  • Керівники підрозділів зможуть формувати замовлення на прекурсори на підставі семестрової/піврічної потреби в них. На основі цих замовлень матеріально відповідальна особа видаватиме прекурсори для проведення демонстраційних, лабораторних і практичних робіт.

Водночас у документі враховано всі вимоги щодо контролю за обігом прекурсорів відповідно до Закону «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів».

Насправді, ми не пропонуємо абсолютно новий підхід до вирішення окреслених проблем. Такий порядок затверджено, наприклад, щодо  використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у ветеринарній медицині Постановою КМУ від 9 квітня 2008 р. N 334 «Про затвердження Порядку використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у ветеринарній медицині»

«Ми розраховуємо, що запропоновані зміни дадуть змогу студентам та вченим активізувати дослідження з хімії, біології, природничих наук, брати участь у конкурсах на отримання грантів та стипендій, зокрема, міжнародних. Ми вдячні, що до розробки документу долучилися колеги з хімічного факультету КНУ імені Шевченка, Рад молодих вчених МОН, НАН, МОЗ та КНУ. Також ми пропонуємо всім охочим долучитися до обговорення Порядку, щоб разом створити комфортні умови для роботи освітян та науковців. Звісно, ми розуміємо, що цим документом усі питання щодо використання прекурсорів у цій сфері вирішені не будуть, оскільки вирішення інших питань виходить за рамки компетенції КМУ. Так, щодо змін до умов ліцензування в частині використання прекурсорів у ВРУ зареєстровано та включено до Порядку денного від 20.03.2018 Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" (щодо порядку обігу підконтрольних речовин) № 4533», – відзначив Дмитро Чеберкус.

Нагадуємо, що раніше до громадського обговорення було розміщено нову редакцію Положення про атестацію наукових працівників