A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Наука у воєнний час: відбувся онлайн-захід щодо інноваційного і технологічного розвитку для здобуття перемоги та відновлення України

Опубліковано 21 травня 2022 року о 09:45


Учора, 20 травня 2022 року за участю Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета відбувся онлайн-захід, присвячений Дню науки. На зустрічі обговорили міжнародну підтримку українських вчених, а також проблеми сучасної науки в період воєнного стану.

«Двадцять п’ять років поспіль Україна відзначає День науки у третю суботу травня. Наперекір новим викликам часу – спершу пандемії коронавірусу, потім жорстокого вторгнення російської федерації на територію України, наука залишається рушійною силою прогресу людства. Адже результати новітніх досліджень учених ще раз підтвердили кардинальний вплив на розвиток економіки, медицини, екології, освіти, соціальної сфери та сільського господарства і, особливо важливо для України, – безпеки держави. Для прикладу, лише за останні п’ять років у взаємодії з високотехнологічним вітчизняним бізнесом науковці тільки трьох провідних політехнічних університетів реалізували низку робіт, які сьогодні мають надзвичайно важливе значення для сектору реальної економіки. Серед них 23 роботи отримали Державні премії України в галузі науки і техніки, 6 мають економічний ефект понад 14 мільярдів гривень», — зазначив Сергій Шкарлет.

З вітальним словом до учасників заходу також звернувся Анатолій Загородній, Президент Національної академії наук України, який зазначив, що сьогодні науковці Академії зосередженні на дослідженнях і розробках, які пов’язані з обороноздатністю та безпекою держави, а також розвінчуванні пропаганди російської федерації, волонтерстві тощо.

Заступник Міністра освіти і науки України з питань європейської інтеграції Олексій Шкуратов повідомив про сучасний стан та виклики у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності. Він наголосив, що основною проблемою у проведенні наукових досліджень є окупація наукових установ та закладів освіти російськими загарбниками, тимчасове переміщення науковців, обмежений доступ до обладнання, втрата наукової інформації тощо.

Олексій Шкуратов повідомив, що від початку війни постраждала і наукова інфраструктура. Зокрема, 68 наукових установ частково пошкоджено, 2 зруйновано повністю, немає інформації про стан 9 таких установ, що розташовані на окупованій території. Також пошкоджено близько 15% дослідницької інфраструктури закладів вищої освіти та наукових установ.

Зі свого боку Ольга Полоцька, виконавча директорка Національного фонду досліджень України, розповіла про виклики і здобутки під час війни, а також про перспективи здійснення досліджень, що фінансуються коштом Фонду.

Володимир Павліков, проректор з наукової роботи Національного аерокосмічного університету імені М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», розповів про важливі науково-технічні розробки у сфері авіації, що спрямовані на перемогу в умовах війни.

Оксана Крукевич, в.о. керівника експертної групи з питань розвитку інновацій МОН проінформувала про роботу платформи «Наука та бізнес». Це онлайн-майданчик для комунікації та ефективної взаємодії представників бізнесу та наукової спільноти, що розпочав роботу 1 лютого 2022 року. За час роботи платформи до неї долучився 541 користувач, а також надійшло 20 пропозицій щодо впровадження наукових досліджень.

Про впровадження вектору інтеграції до Європейського дослідницького простору українських науковців розповів Григорій Мозолевич, керівник експертної групи з питань інтеграції до Європейського дослідницького простору МОН.

Роман Небесний, начальник науково-дослідної частини Національного університету «Львівська політехніка» розповів про наукові розробки закладу. Зокрема, створення вітчизняним виробником гідрогелевих лікувальних пов'язок. Про нові можливості для молодих вчених в умовах війни повідомила Олеся Ващук, голова Ради молодих учених при МОН 

Нагадаємо, онлайн-платформа для науковців, підприємців та інноваторів запускає бізнесовий супровід внутрішньо переміщених осіб.