A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

МОН відновлює морську науку в Україні – почався конкурс для дослідників і створюється концепція розвитку до 2023 року

Опубліковано 28 травня 2018 року о 11:00

Цього року МОН проводить конкурс наукових проектів для вишів та наукових установ Міністерства за новим напрямом – морські дослідження. Переможці отримають бюджетне фінансування на свої наукові розробки на 2 або 3 роки, починаючи з 2019-го.

«Щороку, оголошуючи конкурс, ми затверджуємо пріоритетні напрямки, за якими учасники можуть подавати свої проекти. Цього разу таких напрямів 5: літературознавство, мовознавство та мистецтвознавство; соціально-історичні науки; право; інфраструктурні дослідження; а також вперше – морські дослідження», – розказав генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Він підкреслив, що така новація є дуже важливою, адже незаконна анексія Криму Російською Федерацією завдала критичних втрат українському науково-дослідницькому потенціалу в цій сфері.

«Після анексії ми втратили більшість ключових наукових установ та вишів, що досліджували моря, разом з їх інфраструктурою – лабораторіями, станціями, науково-дослідними суднами тощо. Зокрема, у нас відібрали контроль над унікальними базами даних багаторічних досліджень Світового океану, Чорного і Азовського морів. На жаль, науковий потенціал України в цій сфері зменшився до мінімуму за всі роки Незалежності. Однак зараз ми починаємо системну роботу над відновленням нашої морської науки», – зазначив очільник директорату.

За його словами, головний стратегічний крок – це розроблення відповідної Концепції. У ній буде відображена політика держави з відновлення морських досліджень та науково-дослідницької інфраструктури до 2023 року. Документ вже почав робити МОН спільно з НАН та іншими стейкхолдерами.

«Водночас, готуючи програму, ми вже зараз маємо робити реальні речі для підтримки морських досліджень. Включення цієї тематики в конкурс є гарним інструментом. Виші та наукові установи МОН можуть отримати від 600 до 3 млн гривень або навіть більше на 2 чи 3 річний  науковий проект. У межах таких проектів ми хочемо зібрати наших провідних вчених, а також дати сигнал науковій молоді, що цей напрям буде й надалі в пріоритеті», – підкреслив Дмитро Чеберкус.

Конкурс відбудеться в кілька етапів. До 1 липня триватиме перший, який проводять самі виші та установи в єдиній електронній системі «Наука в університетах». Відібрані роботи подадуть на експертизу до відповідних секцій. Це другий етап. На основі експертизи Наукова рада МОН затверджує перелік переможців конкурсу. Їх оберуть до 20 вересня.

Нагадуємо, що  у МОН визначили переможців конкурсу стартапів, розробники яких отримають кошти на впровадження та розвиток проектів, а також менторську допомогу.