A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

МОН підбило підсумки: інформаційний день «Роль досліджень та інновацій у Європейському зеленому курсі. Можливості для українських дослідників».

Опубліковано 23 листопада 2020 року о 13:25


19 листопада 2020 року Міністерство освіти і науки України за підтримки Європейської комісії та Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції провело у форматі відеоконференції спільний інформаційний день «Роль досліджень  та інновацій у  Європейському зеленому курсі. Можливості для українських дослідників».

Мета заходу – обмін інформацією про формування політики у сфері Європейського зеленого курсу, підвищення обізнаності широкого кола фахівців щодо напрямів конкурсів у межах нової ініціативи Європейського Союзу,  а також можливостей, що відкриваються  для українських учасників.

Відкрив захід радник Віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олексій Рябчин, який повідомив про наміри України долучитися до реалізації Європейської зеленого курсу та наголосив на важливості цього кроку у зв’язку з кліматичними та екологічними змінами, які постануть перед світовою спільнотою в найближчі десятиліття. Також він поінформував, що долучення до ініціативи стане підґрунтям для продовження спільних заходів у здійсненні державної політики у сферах енергетики, екології та промисловості.

З боку ЄС виступили Давор Пекан, керівник відділу двостороннього та регіонального співробітництва у сфері  екології  Генерального директорату з питань навколишнього середовища, та Артеміус Куртезіс, керівник сектору Стратегічного Програмування в Генерального директорату з  досліджень та інновацій Європейської Комісії. У своїх виступах вони приділили увагу висвітленню ключових європейських пріоритетів і надали детальний огляд європейських цілей сталого розвитку з метою вирішення проблем швидкої зміни екосистеми та подальших кроків для створення нормативно-правової бази для реалізації відповідних пріоритетів. Також було детально розглянуто структуру Європейського зеленого курсу, основні напрями та умови залучення до  нових конкурсів.

Окрему увагу було приділено важливості спільних зусиль та об’єднанню дослідницької потужності в питаннях протидії COVID-19. Зокрема, Європейський Союз готовий підтримувати українських дослідників у конкурсах ініціативи «Європейський зелений курс», складовій програми «Горизонт Європа», що зосереджуватиметься на боротьбі з пандемією та в межах плану дій «ERAvsCORONA».

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук наголосила на тому, що глобальні проблеми зміни клімату не можуть бути розв’язані без тісної взаємодії українських науковців з європейськими партнерами та державної підтримки у сфері інновацій та впровадження національної стратегії розвитку дослідницьких інфраструктур в Україні. 

Заступник  Міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков зазначив, що розвиток відновлюваної енергетики, підвищення енергозбереження та енергоефективності є ключовими чинниками сталого розвитку для всіх країн європейського континенту, й Україна не є винятком. У своєму виступі він також наголосив на головних цілях, що стоять перед Міненерго, зокрема, підвищення енергоефективності за ланцюгом від виробництва до споживання енергії та стимулювання енергоефективних заходів, залучення інвестицій для впровадження енергоефективних та інноваційних технологій.

«Серед важливих кроків, що були здійснені Україною з метою інтеграції до Європейського дослідницького простору, є робота над оновленням Дорожньої карти інтеграції України до Європейського дослідницького простору (ERA-UA), чинну версію якої Колегія МОН затвердила 22 березня 2018 року. Також із метою максимально ефективного використання чинних українських дослідницьких інфраструктур Міністерством підготовлено проєкти концепції їх розвитку та відповідного плану заходів», – зауважила генеральний директор директорату науки та інновацій МОН Юлія Безвершенко. 

Під час своєї доповіді генеральна директорка відзначила важливість залучення українських дослідників та інноваторів до проєктів Європейського зеленого курсу в межах програми Європейського Союзу «Горизонт 2020», оскільки це сприятиме реалізації пріоритетних завдань у сферах наукової та інноваційної діяльності. Вона також наголосила на можливостях, що відкриваються перед українськими дослідниками згідно з Європейським зеленим курсом та про те, що імплементації цієї ініціативи включено до актуалізованої дорожньої карти інтеграції України до ЄДП як важливий напрям взаємодії з країнами Європейського Союзу.

Друга частина заходу була присвячена практичним аспектам участі українських дослідників у нових  «зелених» конкурсах  рамкової програми Європейського Союзу «Горизонт 2020». Під час воркшопу українські дослідники отримали розгорнуту інформацію по 10 тематичним сферам, в рамках яких оголошено  нові конкурси, зокрема:

Сфера 1 - Підвищення рівня кліматичних амбіцій: міжгалузеві виклики;

Сфера 2 - Чиста, дешева та безпечна енергія;

Сфера 3 - Промисловість для чистої кругової (циркуляційної) економіки;

Сфера 4 - Енергоефективне та ресурсозбережувальне будівництво;

Сфера 5 - Стійка та інтелектуальна мобільність;

Сфера 6 - Від лану до столу;

Сфера 7 - Біорізноманіття та екосистеми;

Сфера 8 - Нетоксичне середовище без забруднення;

Сфера 9 - Підвищення обізнаності на підтримку Європейського зеленого курсу;

Сфера 10 - Розширення прав і можливостей громадян для переходу до кліматично нейтральної, стійкої Європи.

Також керівники національних пунктів зосередили увагу учасників на процесі подання заявок на конкурси: від розроблення проєктної ідеї, її перевірки на здійсненність, рівень технологічної готовності до процедури подання заявки, її експертної оцінки та захисту прав інтелектуальної власності.

Нагадуємо, що подача проєктних заявок у нових конкурсах триває до 26 січня 2021 року, а старт успішних проєктів розпочнеться вже восени 2021 року. Також із метою підвищення поінформованості щодо процедури формування та подачі проєктних заявок на участь у відкритих конкурсах генеральний директор запросила долучитись до  семінару-тренінгу «Від ідеї до проєктної заявки. Готуємось до нової програми Європейського Союзу “Горизонт Європа”», який проводитимуть представники національних контактних пунктів Рамкової програми ЄС «Горизонт 2020» (КПІ ім. Ігоря Сікорського) 24 листопада 2020 року з 14:15 до 17:00.

Усі матеріали заходу розміщено на сайті МОН.

Довідково.

Європейський зелений курс – це програма дій Європейського Союзу, в центрі якої стоїть амбітний план переходу до кліматично нейтральної Європи до 2050 року, а також трансформація кліматичних та екологічних викликів на нові можливості у всіх сферах та політиках Європейського Союзу, гарантуючи при цьому справедливий та інклюзивний характер зеленого переходу.