A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Цифрова трансформація освіти у фокусі уваги донорів та партнерів

Опубліковано 14 червня 2022 року о 13:05


Команда Міністерства освіти і науки докладає максимум зусиль для забезпечення безперервності навчання в Україні та надання доступу до знань та можливості навчатися кожному учаснику освітнього процесу.

В умовах воєнного стану дистанційне навчання, цифрові послуги та рішення набувають критичного значення, тому на початку березня Міністерство розгорнуло роботу над залученням якомога більшої кількості донорів, організацій та представників бізнес-сектору до підтримки цифрової освіти в Україні.

Ділимось головними перемогами та результатами роботи.


Цифровий контент

Попередній досвід підтримки дистанційної освіти в Україні під час пандемії, зокрема запуск Всеукраїнської школи онлайн дозволив не починати роботу від самого початку, а продовжити створення та модернізацію цифрового контенту. За підтримки Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ платформа ВШО наповнюється оновленими курсами для 5-11 класів, здійснюється розроблення нового контенту відповідно до освітніх програм. ЮНІСЕФ також підтримав модернізацію платформи та створення додаткового функціоналу для вчителів, наприклад, можливість проєктувати власні курси на базі платформи. 

У співпраці з офісом «War Child» в Нідерландах розпочалося розроблення контенту з елементами гейміфікації для учнів 1-4 класів з математики та читання. Контент розробляється у співпраці з українськими експертами відповідно до затверджених освітніх програм та буде доступний у форматі застосунку.

Крім того, команда німецького видання «Klett Publishers» у співпраці з українським видавництвом «Ранок» розпочала розроблення цифрових інтерактивних версій підручників для початкової школи. Контент покриватиме всі предмети обов’язкової програми та буде доступний уже на початку нового навчального року.

Save the Children надає підтримку з адаптації контенту платформи Code.org – топового онлайн-ресурсу з вивчення інформатики в межах шкільної програми. Разом із командою Code.org незабаром розпочнеться проведення всеукраїнської освітньої кампанії з популяризації вивчення інформатики серед дітей. Крім того, наприкінці травня МОН та Мінцифри відновили роботу з командою EU4DigitalUA та підписали спільний Меморандум про актуалізацію шкільної програми з інформатики.

Видавництво «Mozaik» також надало безкоштовний доступ до програмного забезпечення «mozaBook» для учнів та вчителів України.

Важливо, що разом із донорами МОН проводитиме спеціальні тренінги для вчителів із використання нових інструментів. Учителі зможуть застосовувати контент в навчальному процесі як основний або додатковий матеріал та відстежувати прогрес учнів.

Увага донорів також фокусується на доступі до топового контенту для українських університетів. На сьогодні досягнуто домовленості з лідерами ринку онлайн-навчання – платформами Couresera, Udemy та edX про надання безкоштовного доступу до курсів українським студентам.

Для допомоги університетам освоювати цифрове навчання та освітні цифрові сервіси Міжнародний фонд «Відродження» сприяв створенню команди підтримки та промоції дистанційного навчання серед закладів вищої освіти. Разом із МОН команда працює над технічною підтримкою університетів щодо доступу до різноманітних платформ, проводить вебінари для представників ЗВО, відповідальних за цифровий компонент навчання.

У співпраці з Tech To The Rescue команда розробляє вебпортал для збору інформації про можливості використання онлайн-платформ, а також успішні приклади використання та адаптації контенту в процесі навчання українськими університетами. Портал планують запустити до початку нового навчального року.


Технічне забезпечення та цифрова інфраструктура

У продовження проєкту «Ноутбук кожному вчителю» МОН працює над постачанням комп’ютерної техніки для вчителів. За підтримки ЮНІСЕФ та Інституту освітньої аналітики проведено всеукраїнське опитування громад для визначення технічних потреб внутрішньо переміщених вчителів.

Для забезпечення цих потреб у травні МОН підписало угоду про партнерство з компанією «Google» про передання 43 тисяч ноутбуків. Крім того, перша партія ноутбуків у розмірі 5 тисяч від ЮНІСЕФ вже прибула до України. Частина отриманої комп'ютерної техніки буде передана вчителям, що евакуювалися з тимчасово окупованих територій, та вчителям закладів, що постраждали від нападів з боку рф. На сьогодні отримана підтримка покриває 25% від загальної потреби, тому пріоритетом МОН є продовження переговорів та вихід на нових виробників комп'ютерного обладнання для забезпечення технікою кожного вчителя, який потребує допомоги. Також до запуску готується опитування щодо освітніх потреб закладів фахової передвищої та вищої освіти. 

Важливий напрям роботи з донорами – надання вчителям та учням набору цифрових інструментів для оптимізації навчального процесу. Серед пріоритетів співпраці – забезпечення шкіл зручними та легкими в адаптації сервісами для проведення занять та комунікації з учнями. Безкоштовний доступ до своїх продуктів надали компанії «Майкрософт», «Google» та «Zoom». Зокрема, отримано 500 тисяч ліцензій пакету «Microsoft Office 365 A1» для шкіл, надано більш ніж 100 тисяч ліцензій «MS Office» та «Windows for Education» для всіх рівнів навчальних закладів України. Google надає безкоштовний доступ до розширених можливостей сервісу «Google Workspace for Eudcation» для коледжів та університетів України.

Для ефективної роботи вчителя з різноманітними цифровими інструментами впродовж літа буде проведено серію тренінгів від Google та «Майкрософт» для підвищення рівня цифрової компетентності та використанням наданих сервісів для освітян.

Ще один важливий результат – згода Vodafone, Lifecell та Київстар про надання безлімітного нетарифікованого доступу до сервісів дистанційного навчання.


Цифрова екосистема

У межах вступної кампанії 2022 року до закладів вищої освіти за підтримки Постійного представництва ЮНЕСКО в Україні розпочато розроблення прототипу системи для проведення Національного мультипредметного тесту вже влітку. Технічне завдання на вказану систему розроблено за підтримки Швейцарсько-українського проєкту «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (DECIDE).

Незважаючи на дуже обмежені терміни, паралельно розпочато роботу з ЮНІСЕФ щодо побудови нового модулю на базі Єдиної державної електронної бази з питань освіти для електронного вступу та електронного подання документів вступниками.

Крім того, досягнуто домовленостей із EU4DigitalUA щодо реалізації електронних документів про освіту.

Серед довгострокових пріоритетів співпраці МОН з донорами є розбудова цифрової освітньої екосистеми – поєднання державних сервісів у сфері освіти в цілісну та комплексну систему. Реалізація такого проєкту зменшить бюрократизацію в закладах освіти та надаватиме якісні послуги для громадян.


Інформування та комунікація 

У співпраці з партнерами за цей час вдалося запустити кілька точок доступу до інформації для батьків, вчителів, громад та міжнародних партнерів.

За підтримки швейцарсько-українського проєкту «Decide» відбувся запуск освітнього чатботу EducationUABot для підтримки внутрішньо переміщених вчителів та дітей. 

Також здійснено запуск інформаційного вебсайту «Освіта в умовах воєнного стану» про українську систему освіти та актуальну інформацію для закладів освіти в країнах, які приймають велику кількість дітей.

ЮНІСЕФ у співпраці з громадською організацією «Освіторія» запустив інформаційну платформу «Навчання під час війни». На платформі можна знайти відповіді на поширені питання стосовно навчання в Україні та за кордоном під час воєнного стану. 

За підтримки ЮНІСЕФ та української команди Google розроблено Всеукраїнський онлайн-розклад для учнів 1-11 класів. 

З перших тижнів війни запущено вебсайт «Освіта під загрозою» з онлайн-мапою України, на якій зображено кількість зруйнованих або пошкоджених шкіл, дитсадочків, університетів. Дані оновлюються щотижня. 

Команда МОН продовжує шукати нові можливості для вирішення освітніх потреб та викликів сьогодення. Ми будемо інформувати про нові результати роботи.


Нагадаємо, за три доби додаткового періоду реєстрації для участі у НМТ створено понад 5 тисяч реєстраційних карток.