A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Австралія допоможе українським науковцям розшифрувати геноми видів, що живуть в прісноводних озерах Антарктики

Опубліковано 12 лютого 2024 року о 15:40


Вчені НАНЦ зможуть скористатися можливостями Австралійського центру досліджень геному та здійснити повне прочитання геномів прісноводних організмів Антарктики. Відповідний грант установа отримала від Українсько-австралійського дослідницького фонду.

Чому це важливо?

У прісноводних озерах Антарктики теж є життя, хоч і не надто різноманітне. Там зазвичай мешкають представники ракоподібних:

  • веслоногі раки (Copepoda), серед яких найпоширенішим в Антарктиці є вид Boeckella poppei;
  • види роду Brancinecta – представників іншої родини ракоподібних.

Щоб вижити в складних умовах Антарктики, вони легко адаптуються до швидких змін температури води, солоності тощо. Але за рахунок чого відбувається така адаптація – невідомо, й ученим ще належить це з’ясувати. В умовах зміни клімату така інформація є вкрай корисною для людства. І першим етапом дослідження є прочитання повного набору генетичної інформації – геному цих видів.

В Австралії є організація, яка на світовому рівні займається розшифровкою геномів організмів: Австралійський центр досліджень геному. Саме туди будуть передані проби, зібрані українськими вченими в Антарктиці. Планується, що прочитання геномів істот в них триватиме впродовж 2024 року. Після завершення всіх робіт будуть опубліковані їхні результати.

Варто відзначити, що загалом гранти на доступ до дослідницької інфраструктури Австралії отримали 9 наукових установ України.

Нагадуємо, що раніше українські науковиці стали співавторками статті в «Nature» про причини температурного рекорду в Антарктиці.