A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Горизонт ЄвропаРамкова програма Європейського Союзу з досліджень та інновацій  «Горизонт Європа» (2021-2027) (далі – програма “Горизонт Європа”) – це найбільша програма Європейського Союзу (ЄС) з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом понад 95,5 мільярдів євро. Програма «Горизонт Європа» є продовженням восьмої рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій “Горизонт 2020”. 

Метою програми “Горизонт Європа” є:

  • спільне подолання нових глобальних викликів; 
  • розвиток передової науки та підтримка досліджень світового рівня;
  • впровадження інновацій для підвищення конкурентоспроможності Європи. 

Програма “Горизонт Європа” має ряд особливостей та нових ініціатив. Зокрема, для підвищення ефективності досліджень та їх чіткого спрямування вчені співпрацюватимуть в рамках місій та багатосронніх партнерств програми “Горизонт Європа”. 

Участь у програмі “Горизонт Європа” важлива для українських вчених та новаторів адже вона:

  • дозволяє використовувати європейські інструменти конкурсного фінансування та надання грантової підтримки;
  • забезпечує умови для проведення спільних досліджень з країнами-членами ЄС;
  • надає доступ до дослідницької інфраструктури країн-членів ЄС та сприяє розбудові матеріально-технічної бази в Україні. 

Участь України в рамкових програмах ЄС з досліджень та інновацій є одним із стратегічних компонентів міжнародного наукового, науково-технічного та інноваційного співробітництва та частиною імплементації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. 

Міністерством підготовлено розпорядження Президента України «Про делегацію України для участі у переговорах з Європейською Комісією щодо долучення України до участі у Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа», яке було підписано Президентом України 24 травня 2021 року (розпорядження Президента України № 490/2021-рп). Детальніше про склад делегації за посиланням

Європейська Комісія наголосила, що Україна має високий потенціал у сфері наукових досліджень та інноваційних рішень. Тому для українських учасників будуть відкриті всі можливі інструменти підтримки в межах програми «Горизонт Європа». Для українських учасників також будуть діяти перехідні умови, тобто українці зможуть брати участь у конкурсах програм «Горизонт Європа» та «Євратом» з початку їх офіційного запуску.

Активне залучення України до проектів наступних програм «Горизонт Європа» та «Євратом» сприятиме реалізації пріоритетних напрямів розвитку наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні.

26 серпня 2021 року Міністерство освіти і науки закінчило переговорний процес щодо долучення України до рамкової програми з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021-2027) та програми з досліджень та навчання «Євратом» (2021-2025). За результатами роботи делегації її головою було попередньо затверджено та погоджено всі статті та положення Угоди між Європейським Союзом та Європейським співтовариством з атомної енергії, з однієї сторони, і Україною, з іншої сторони, про участь України у програмі «Горизонт Європа» та програмі «Євратом» (далі – Угода). Наразі текст Угоди проходить всі внутрішньодержавні процедури відповідно до Закону України «Про міжнародні договори України» з метою її підписання на  23-му Саміті Україна – Європейський Союз, що відбудеться 12 жовтня 2021 року.

Корисні посилання: