A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Наука в університетах

Наука в університетах

Тематика досліджень університетських науковців дуже різна і охоплює більш як 300 напрямів в усіх галузях наук. Наприклад, 2016 року виші та наукові установи МОН завершили понад 250 фундаментальних досліджень, 462 прикладних дослідження, закінчили виконання майже 5,2 тис робіт на замовлення промислового сектору на бізнесу. Вони працювали над тематикою, яка зараз у світі є найбільш актуальною та прогресивною – радіаційна і медична фізика, біофізика, спінтроніка, матеріалознавство тощо.

Ще один важливий напрям досліджень – спрямований на підвищення обороноздатності та безпеки України. Такі роботи отримують конкретну реалізацію на практиці, зокрема, в Укроборонпромі. Наприклад, вчені Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна створили основну складову імпульсного георадару. Він дозволяє з більшою ймовірністю на відстані виявляти нерозірвані боєприпаси та міни у рослинах та верхньому шарі ґрунту. Робота науковців з харківської політехніки дасть змогу кардинально підвищити енергетичну забезпеченість вітчизняних танків, збільшивши їх потужність з 1200 до 1500 кінських сил, а рівень форсування – до 92 к.с./дм3.

Зараз наукові дослідження університетів фінансуються за грантовим принципом – за результатами конкурсного відбору проектів. Однак реформою передбачено проведення до 2019 року державної атестації вишів в частині наукової діяльності, за підсумками якої запроваджуватиметься базове фінансування університетської науки.

Останнім часом в Україні спостерігається тенденція щодо «омолодження» університетської науки – 2016 року кількість молодих вчених у ВНЗ збільшилася на понад півтори тисячі осіб. Одним з важливих факторів такого «омолодження» є конкурс наукових робіт молодих вчених – МОН запровадило його 2016 року виключно для колективів молодих вчених і вже надало підтримку вже більш ніж 200 роботам на суму майже 38 млн грн. Особливістю конкурсу стало те, що кошториси робіт передбачають не лише оплату праці, але й кошти на закупівлю матеріалів, наукові відрядження, а там, де є потреба, навіть дозакупівлю наукового обладнання. В 2018 році МОН планує продовжити цей проект і в майбутньому наростити обсяги його фінансування до 10-15 відсотків від загального бюджету Міністерства на наукові дослідження.

Інноваційні розробки університетів та наукових установ МОН (частина 1)

Інноваційні розробки університетів та наукових установ МОН (частина 2)


Innovative development of universities and scientific institutions of the Ministry of Education and Science of Ukraine


Презентаційні матеріали звітної кампанія щодо підсумків наукової та науково-технічної діяльності закладів вищої освіти та наукових установ 2020