A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Співпраця між Україною і НАТО у науковій сфері. Програма НАТО «Наука заради миру та безпеки»


Співпраця між Україною і НАТО у науковій сфері розпочалася 1991 року.

З 2004 року Наукова програма НАТО була замінена програмою «Наука заради миру та безпеки» (Science for Peace and Security (SPS) Programme). Програма об’єднує вчених України та вчених держав – членів НАТО і держав – членів ЄС, які спільно вирішують питання безпеки за допомогою наукового співробітництва. Крім застосування наукових розробок у сфері боротьби з тероризмом і новими загрозами, пріоритетними є розвиток інформаційних технологій, сфери біології клітин і біотехнології, нових матеріалів, захист довкілля та раціональне використання природних ресурсів.

Міністерство освіти і науки України є головним виконавцем низки основних заходів підпункту «Наука» щорічної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО. В Річній національній програмі на 2020 рік наукові заходи реалізуються в межах Стратегічної мети 1.6. «Сучасна, конкурентоспроможна наука, інтегрована у світовий науковий простір та Європейський дослідницький простір, мінімізація негативного впливу на навколишнє природне середовище».

Ключовим механізмом забезпечення координації співробітництва між Україною та НАТО в сфері науки є Спільна робоча група (СРГ) Україна – НАТО зі співробітництва з питань науки та довкілля, яка була утворена у 2000 році. Засідання СРГ проходять раз на рік почергово – в Брюсселі та Києві відповідно.
28 березня 2019 року делегація України взяла участь в 16-му засіданні Спільної робочої групи Україна – НАТО з питань науки та довкілля і засіданні Комісії Україна – НАТО на рівні Комітету НАТО з питань партнерства та колективної безпеки. У поточному році було заплановано провести у м. Києві чергове засідання СРГ Україна – НАТО з питань науки та довкілля, про що було надіслано лист до МЗС з проханням доручити Місії України при НАТО провести консультації про можливість і час проведення зазначеного засідання (лист МОН від 26.06.2020
№ 1/12-3120). Станом на сьогодні відповідь не надходила.

21 листопада 2019 року в МОН України було проведено Інформаційний День програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» в Україні. Старший радник з питань програми SPS та партнерства д-р Деніз Юксель-Бетен, радник з питань програми SPS та менеджер програм д-р Ізабель Франсуа, перший заступник Міністра освіти і науки України Ю. Ю. Полюхович, заступник Міністра закордонних справ України – Національний координатор з питань співробітництва України з НАТО у сфері зовнішньої політики, заступник голови Комісії з питань координації євроатлантичної інтеграції України Є. В. Божок, керівник експертної групи взаємодії з НАТО Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів О. Генчев, Глава Представництва НАТО в Україні А. Вінніков, віце-президент НАН України, академік С. І. Пирожков взяли участь в Інфодні. В цілому до заходу долучилися майже 200 учасників. Під час сесії «Програма НАТО «Наука заради миру і безпеки» в Україні: співробітництво та досягнення» учасники більше дізналися про Програму, механізми її реалізації, отримали практичні рекомендації з подання проєктних заявок. У сесії «Перспективи для нових заходів у межах Програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» було представлено можливості для майбутнього співробітництва з урахуванням підсумків 16-го засідання Спільної робочої групи Україна-НАТО з питань науки та охорони довкілля.

За інформацією Місії України при НАТО станом на серпень 2020 року українські експерти з науково-дослідних установ та закладів вищої освіти є співкерівниками в 32 проєктах за 8-ма ключовими пріоритетами Програми НАТО “Наука заради миру і безпеки”, що на 22 % більше порівняно з 2019 роком. Серед проєктів 28 – багаторічні і 4 – проєкти з проведення семінарів з передових досліджень.

Відповідальна особа за супроводження наукової співпраці з НАТО в рамках Програми «Наука заради миру та безпеки» – Остапенко Андрій Дмитрович, начальник відділу міжнародного співробітництва у сфері науки та інновацій головного управління із реалізації політик у сфері науки та інновацій директорату науки та інновацій Міністерства освіти і науки України (електронна адреса: a_ostapenko@mon.gov.ua, телефон: 287-82-15).