A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

DAAD



Вже протягом 14 років Україна бере активну участь у програмах Німецької служби академічних обмінів (DAAD), однієї з най більших у світі організацій у галузі освіти , що забезпечує мобільність студентів, аспірантів і викладачів, і надає можливість талановитій молоді усього світу пройти наукове стажування або підвищити кваліфікацію у Німеччині. У 1998 році укладено Меморандум про співпрацю між Міністерством освіти і науки України і Німецькою службою академічн их обмінів , що передбачав створення представництва DAAD у м. Києві.


Низка програм, що діють в Україні та в інших країнах світу

  • Класичні програми стипендій: 10-місячні стипендії для навчання дипломованих бакалаврів, спеціалістів та магістрів, 1-10-місячні стипендії для наукових досліджень (у першу чергу для аспірантів) та інші стипендії для студентів різних спеціальностей.
  • Програма університету Віадріна: університет Віадріна у Франкфурті-на-Одері надає щороку декілька місць для українських студентів та спеціалістів. Ця програма фінансується DAAD . Пошукач має бути за фахом юристом, економістом або культурологом (наприклад істориком, політологом, соціологом, філософом, порівняльним літературо- чи мовознавцем). Германісти не можуть брати участь у цій програмі. Детальна інформація про цю стипендію надходить, як правило, в кінці січня кожного року. Прийом документів триває з лютого до кінця березня. 
  • На цей час пропонуються такі програми: European studies (тільки для пошукачів, які мають ступінь бакалавра), Magister legum (для пошукачів, які вже мають в Україні ступінь спеціаліста або магістра) та Учбові стажування з метою підготовки до іспитів (для пошукачів, які скоро складатимуть іспити та, наприклад, хочуть підготувати свою екзаменаційну роботу у Франкфурті, сюди належить робота у бібліотеці, консультації з науковцями тощо). Стажування включає в себе двомісячні мовні курси (серпень - вересень). Перевага надається пошукачам, які добре або дуже добре володіють німецькою мовою.
  • Спеціальні програми: для спеціалістів або науковців різних напрямків, програми можуть мати вузьку спеціалізацію та особливі вимоги.
  • Підтримка спеціальних курсів з німецької мови: пропонуються двотижневі курси для викладачів німецької мови на технічних, юридичних або економічних факультетах. Ці курси відбуваються, як правило, в Україні і фінансуються з боку DAAD. Розповсюдження інформації про цю програму та прийом заяв здійснюється заздалегідь через офіс DAAD у Києві та лекторів DAAD в Україні.

Інші програми, що проводяться або підтримуються DAAD

  • Програма лекторів: DAAD скеровує молодих спеціалістів в іноземні університети (згідно з заявами цих університетів). Вони працюють на кафедрах німецької мови українських університетів. До завдань лекторів належать також консультації з питань стипендій, інформування про вищу освіту та можливості навчання у Німеччині. Для пошукачів на стипендії вони проводять необхідне тестування з німецької мови. В Україні сьогодні працює 9 лекторів ( у Києві, Львові, Харкові, Донецьку, Дніпропетровську, Чернівцях та Одесі). 
  • Коротко- та довгострокові доцентури ( Kurzzeit - und Langzeitdozenturen ): DAAD може направити на конкретний запит українського вузу німецького науковця для викладацької діяльності в українському вузі. В рамках програми Kurzzeitdozentur можлива підтримка викладацької діяльності німецького науковця строком до 6 місяців в українському університеті. В рамках програми Langzeitdozentur можлива навіть багаторічна підтримка викладацької діяльності німецького науковця з боку DAAD . Заяву до DAAD має надіслати німецький університет або німецький науковець.
  • Гостьові доцентури ( G astdozenturen ): на прохання німецького університету DAAD фінансує стажування українського науковця у німецькому ВНЗ для викладацької діяльності. Перебування триває, як правило, один рік, але не менше одного семестру.
  • Підтримка міжвузівського партнерства : якщо між українським та німецьким ВНЗ існує офіційна угода про партнерство, то вона може бути фінансово підтримана з боку DAAD . На кошти DAAD ВНЗ можуть фінансувати, наприклад, обмін науковцями та студентами або спільні проекти. Заяву до DAAD має надіслати німецький університет.
  • Підтримка партнерства між інститутами германістики : співпраця між інститутами або кафедрами германістики німецького та українського університетів може отримати підтримку з боку DAAD (також тут існує можливість обміну науковцями та студентами тощо). Заяву на фінансову підтримку до DAAD має надіслати німецький університет. Слід додати також конкретні плани про співпрацю (двостороннє керування дипломними роботами, гостьові перебування науковців, студентів тощо). Підтримка викладання німецької мови студентам нелінгвістичних спеціальностей є неможливою.
  • Підтримка англомовних курсів : сюди належать д еякі нові програми німецьких університетів, перш за все , так звані Auslandsorientierte Studiengange та Master Plus - Programme , для тих осіб, які хочуть навчатися у Німеччині, але не володіють на достатньому рівні німецькою мовою . Д ля студентів та осіб із вищою освітою, які хотіли б навчатися у Німеччині, але володіють лише англійською мовою, багато університетів пропонують програми , які протягом перших курсів передбачають лекції та семінари англійською мовою. Для іноземних студентів є спеціальні куратори ( Tutoren ), до яких студенти можуть звертатися з питань навчання та інших проблем. Паралельно до навчання студенти відвідують курси німецької мови, щоб пізніше, як правило з З курсу, слухати лекції німецькою мовою. Auslandsorientierte Studiengange пропонують освіту за програмою повного курсу навчання та дають можливість отримати ступінь Bachelor та інколи Diplom або Master , a Master Plus - Programme орієнтовані на тих, хто в Україні здобув освіту на рівні не менше бакалавра. Після закінчення навчання за програмою Master Plus - Programme можна отримати ступінь Diplom або Master (за 3-5 семестрів) та Doktor ( кандидат наук, за 6 наступних семестрів). 
  • Ця програма також підтримується DAAD (виділяються кошти на кураторів, навчальне приладдя та інше). Вона спрямована, в першу чергу, на пошукачів, які збираються самі забезпечувати своє фінансування. Тому в цьому випадку, як правило, немає можливості отримати стипендію. Оскільки до цього часу навчання в німецьких університетах є безкоштовним (про введення плати за навчання зараз ведеться політична дискусія), то основні витрати припадають на перебування та проживання.

В офісі DAAD у Києві можна отримати детальний опис усіх англомовних програм, що пропонуються на сьогоднішній день, а також адреси університетів та координати відповідних представників.


За додатковою інформацією просимо звертатися:

Офіс DAAD у Києві

  • 03056 м. Київ НТУУ КПІ пр. Перемоги 37, корпус N 6, 2 поверх 
  • тел.: 044) 241-87-16, тел./факс: (044) 241-76-69 
  • http://kiev.daad.de
  • e-mail : [email protected]